Jak zwalczać chwasty w kukurydzy?

Uprawy kukurydzy są zagrożone przez kilkadziesiąt gatunków chwastów, których wzrost jest uzależniony od warunków klimatycznych. Zbyt niskie temperatury sprzyjają zachwaszczeniu stanowisk, opóźniając jednocześnie wschody roślin. Ochrona kukurydzy przed chwastami jest zatem ukierunkowana na wyeliminowanie konkurencji w okresie od wschodów rośliny po fazę od 6. do 8. liścia. Sprawdź, jakie metody ochrony roślin są obecnie wykorzystywane przez agrotechników.

Metody ochrony kukurydzy – mechaniczna i chemiczna

Mechaniczna ochrona kukurydzy ma na celu wyeliminowanie chwastów w międzyrzędziach, zwiększając przy tym wymianę gazową, podtrzymując wilgoć w głębszych warstwach oraz ograniczając zaskorupienie. Niestety, ma pewną istotną wadę – stwarza duże ryzyko uszkodzenia korzeni rośliny. Z tego względu rolnicy odżegnują się od tego rozwiązania na rzecz chemicznej ochrony roślin.

Herbicydy, mimo że nieco droższe, cieszą się dużą popularnością wśród hodowców. Wysoka skuteczność oraz szeroki zakres działania, sprawiają, że niemal całkowicie wyparły techniki mechaniczne. Co ciekawe, rolnik, który nie stosuje preparatów odchwaszczających o szerokim spektrum działania, może odnotować straty plonów na poziomie 20%. Jeżeli chodzi o rodzaje chemicznego zwalczania chwastów w kukurydzy, wyróżnia się dwie metody ochrony – przedwschodową i powschodową.

Przedwschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Przedwschodowe odchwaszczanie kukurydzy to zabieg, który umożliwia zwalczenie szerokiego spektrum chwastów, w tym najbardziej uporczywych gatunków dwuliściennych, takich jak: komosa biała, rdesty czy samosiewy rzepaku. Preferowanym terminem stosowania preparatów doglebowych jest okres od fazy kiełkowania do wchodów chwastów. Herbicyd jest pobierany przez korzeń zarodkowy, włośniki, hipokotyl i liścienie, dzięki czemu kiełkujące chwasty są skutecznie eliminowane. Środki nalistne mogą być niestety niewystarczające do pozbycia się niektórych gatunków, np. komosy białej, której woskowy nalot na liściach ogranicza wnikanie substancji czynnej.

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy

Zabiegi powschodowe wykonuje się najczęściej w fazie od 3. do 6. liścia. Młode, skiełkowane chwasty nie są jeszcze na tyle wyrośnięte, dzięki czemu herbicydy działają z pełną efektywnością. Ochrona powschodowa daje dużą elastyczność w wyznaczeniu terminu oprysku, co jest korzystne dla rolników, którzy nie chcą być uzależnieni od zmiennych warunków atmosferycznych i zmuszeni do ustalania harmonogramu prac pod działania ochronne.

Należy jednak pamiętać, że wysokość plonu kukurydzy jest uzależniona od tempa wzrostu w początkowych fazach, dlatego też zaleca się wczesne wykonywanie odchwaszczania – kiedy chwasty nie mają jeszcze negatywnego wpływu na wzrost roślin. Idealnym terminem przeprowadzenia zabiegu będzie zatem faza między 2. a 8. liściem kukurydzy.