Lato to czas wyjazdów, przygód i spotkań. Woda, góry, las, morze - to wspaniałe miejsca na krótsze i dłuższe wakacyjne wypady. Tylko co z psem? Czy to dobry pomysł, aby Ci w nich towarzyszył? W większośc przypadków odpowiedź brzmi TAK! Oczywiście o ile odpowiednio Was obu na to przygotujesz - zarówno emocjonalnie jak i sprzętowo.
Wspólne wyjazdy to nie tylko frajda, ale też sposób na pogłębienie Waszej więzi i lepsze zgranie się nawet w niecodziennych warunkach. Przyznasz, że aż żal z tego nie skorzystać!
Góry z psem - co warto zabrać?
Góry to jeden z najpopularniejszych kierunków jaki wybieramy w psim towarzystwie. Na szlakach nikogo nie dziwi już pies, a nawet kilka psów, które na równi z opiekunem zdobywają górskie szczyty. Aby wyprawa w góry była dla psa bezpieczna ważne jest odpowiednie zaplanowanie trasy uwzględniające kondycję Twoją i Twojego psa oraz prawidłowe przygotowanie kondycyjne przed wakacyjnym sezonem. Nie porywaj się na górskie podboje z psem, jeśli wasze codzienne spacery to klasyczne “siku pod domem”, bo zamiast frajdy możesz zaliczyć psią kontuzję. Planowanie trasy zawczasu ma też inny ważny aspekt. Nie wszystkie górskie szlaki są dla psów dostępne. Część ze względów prawnych (mowa tu o niektórych szlakach w Parkach Narodowych), inne ze względu na ukształtowanie terenu i nawierzchnię.
Akcesoria, które przydadzą się na górskim wyjeździe z psem to przede wszystkim wygodne szelki dla psa (najlepiej szelki guard), lina z amortyzatorem i pas dla opiekuna, który uwolni ręce i zmniejszy dyskomfort gdy pies ciągnie. Potrzebna będzie Ci także przenośna miska lub bidon dla psa, a jeśli planujecie trekking po podłożu o ostrych krawędziach - specjalne psie buty.
Jeziora i morze - jak dbać o bezpieczeństwo psa w wodzie?
Jeśli od górskiej wspinaczki wolisz morskie fale lub spokojną taflę jeziora również możesz pokusić się o psie towarzystwo. Większość psów lubi wodę, niektóre wręcz za nią przepadają i ciężko utrzymać je na brzegu. Inne niechętnie moczą łapki, o brzuszku nie wspominając, co nie czyni z nich jednak gorszych towarzyszy spacerów po plaży lub pływania na łódce.
Spędzając z psem wakacje nad wodą pomyśl o kapoku do pływania. Przyda się on szczególnie, gdy planujesz oddalanie się od brzegu np. na łódce, pontonie lub SUPie. Kapok utrzyma psa na powierzchni wody tak jak Ciebie trzyma ratunkowa kamizelka co zapewni mu bezpieczeństwo i będzie oszczędzać siły. Kapok ułatwia też wyjęcie psa z wody dzięki specjalnej rączce na plecach. Ważne by kapok był odpowiednio dobrany rozmiarem - za mały nie będzie dawał psu odpowiedniej wyporności, za duży może spaść z psa zwłaszcza przy jego wyciąganiu na brzeg lub pokład.
Dla psów preferujących zabawy niedaleko brzegu, a także tych, które do takich zabaw trzeba nico zmotywować przydadzą się zabawki do wody - nietonące, w jaskrawych kolorach i dobrze leżące w pysku. Aportowanie z wody to dla psa świetny trening kondycyjny, dobry sposób na schłodzenie się w upalny dzień i ogrom frajdy.
A jeśli o chłodzeniu mowa… Nad morzem i nad jeziorem bywa bardzo gorąco dlatego jeśli wiesz, że pies źle znosi upały lub prognozy zapowiadają wyjątkowo gorące dni sięgnij po kamizelkę chłodzącą lub matę chłodzącą, które przyniosą mu ulgę i ochronią przed przegrzaniem. Oczywiście nie zapominaj o odpowiednim pojeniu psa i przebywaniu w cieniu, gdy słońce świeci najmocniej.
Zwiedzanie - miejskie podróże z psim kompanem
Pies może być dobrym kompanem także w czasie wypraw miejskich, o ile tylko dobrze odnajduje się w większych skupiskach ludzi i coraz częściej także psów. Na miejskie wypady z psem przydadzą Ci się przede wszystkim akcesoria chłodzące oraz przenośna miska lub bidon dla psa. Jeśli czeka Was spacer po gorący alfalcie zadbaj także o psie buty, choć znacznie lepszą opcją będzie oczywiście omijanie takich miejsc.
Ku radości osób, które nie lubią rozstawać się ze swoim pupilem coraz więcej miejsc publicznych i obiektów turystycznych dopuszcza wejście z psem. Niemniej mając konkretne plany zwiedzania zawsze upewnij się, że Twój pupil będzie w wybranych obiektach mile widziany. Pamiętaj też, żeby zabrać kaganiec dla psa w którym będzie mógł swobodnie ziać i pić wodę. Niewykluczone, że ktoś będzie oczekiwał od Ciebie, że go założysz lub chociaż pokażesz, że masz ze sobą kaganiec na tzw. “wszelki wypadek”.
Zagraniczne wyjazdy - o tych sprawach nie możesz zapomnieć!
Wyjazdy zagraniczne z psem to “wyższa szkoła jazdy” i coś, co wymaga znacznie wcześniejszego planowania niż wypady krajowe. A to ze względu na niezbędne dokumenty i szczepienia, które Twój pies musi posiadać, aby legalnie przekroczyć granicę.
Planując zagraniczny wyjazd z psem zacznij od sprawdzenia wymogów kraju do którego jedziesz i których granice będziesz przekraczał po drodze. Następnie ustal z weterynarzem plan szczepienia na wściekliznę i wyrób psu paszport. Pamiętaj też o zaczipowaniu psa i zgłoszeniu go do odpowiedniej bazy.
A może po prostu leżaczek i działeczka?
Wakacje na tzw. RODOS lub przydomowym ogródku wcale nie muszą być mniej atrakcyjne niż dalekie wojaże i ekstremalne przygody. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wiele psów właśnie na taki urlop zdecydowałoby się mogąc zabrać w tej sprawie głos. Dotyczy to szczególnie zwierząt starszych lub mniej aktywnych, które owszem chętnie chwilę pobiegają i się popluskają, ale tak naprawdę to najchętniej leżą w cieniu z patykiem, łapią pasikoniki lub kopią dołki.
Aby wakacje “ogródkowe” nie były nudne masz do wyboru kilka ciekawych akcesoriów, które skutecznie umilą psu ten leniwy czas. Po pierwsze zwróć uwagę na baseny dla psów oraz inne akcesoria wodne, jak zraszacze i fontanny. Nie tylko będą dawać psu radość, ale też schłodzą go w najcieplejsze dni. Ciekawa opcją jest także zainstalowanie w ogrodzie hopków, slalomu i tunelu do ćwiczeń agility, które przy wsparciu ulubionych smaczków świetnie rozruszają psa i poprawią jego kondycję. Ogród to także świetna przestrzeń do zabaw węchowych, a trawnik to najlepsza mata węchowa, w której możesz ukryć drobne smaczki, aby zachęcić psa do poszukiwań.
Co zawsze warto mieć przy sobie?
Poza akcesoriami przydatnymi w konkretnych warunkach terenowych i pogodowych zawsze pamiętaj także o kilku podstawowych rzeczach niezbędnych na psich wakacjach.
Przed wyjazdem zadbaj, by zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami oraz zaopatrzyć go w trwałą i czytelną adresówkę. Spakuj do plecaka książeczkę zdrowia psa i jego zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Przygotuj też psią mini apteczkę, a w niej bandaż adhezyjny, materiały opatrunkowe, kleszczołapki, środek do dezynfekcji, coś na biegunkę dla psa np. tabletki Dia Dog, elektrolity w proszku, penseta, nożyczki oraz spray przeciwko owadom i leki, które na co dzień zażywa Twój pupil. Nie zaszkodzi także namiar na lekarza weterynarii w okolicy - tak na wszelki wypadek.
Po więcej ciekawych porad zapraszamy na www.petsmile.pl. Sklep Zoologiczny dla Wymagających PetSmile to jedyny na polskim rynku sklep prowadzony przez doświadczonych behawiorystów, w tym osoby specjalizujące się w pracy z psami i kotami.
- Zewnętrzny materiał partnerski