Jak wybrać najlepszy grzejnik - grzejniki na podczerwień i promiennikiJeśli szukasz grzejnika, który zapewni Ci ciepło i przytulność bez dodawania do rachunku za energię, grzejniki na podczerwień lub promienniki są właśnie dla Ciebie. Obydwa te rodzaje grzejników mogą zapewnić ciepło bez wysokich cen lub wysokich rachunków za media. Te dwa rodzaje grzejników działają inaczej, ale oba mogą być przydatne w Twoim domu. Oto kilka rzeczy, o których warto pomyśleć przed zakupem: Czy mieszkasz w obszarze, który dostaje chłodno, lub wolisz nie marnować pieniędzy na rachunku za ogrzewanie, promiennik ciepła jest doskonałą opcją dla utrzymania ciepła tej zimy. Przy tak wielu różnych typach i markach dostępnych, może być trudno wiedzieć, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Przygotuj się, aby dowiedzieć się więcej o tych fantastycznych grzejnikach i o tym, który z nich jest właśnie dla Ciebie!

Co to jest grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień jest przeznaczony do emitowania promieniowania podczerwonego. Promieniowanie to jest energią elektromagnetyczną, która wytwarza ciepło promieniste. Źródłem ciepła są drgania atomów w żarówce urządzenia, zwane żarowaniem. Ciepło podczerwone jest formą promieniowania cieplnego, które przemieszcza się w liniach prostych od źródła.

Jest to ten sam rodzaj promieniowania, który pochodzi od słońca. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, ale można poczuć jego ciepło na skórze. W rzeczywistości grzejnik na podczerwień jest podobny do grzejnika konwekcyjnego lub wentylatorowego, z tą różnicą, że emituje on światło podczerwone, a nie powietrze lub gorące powietrze. Wytwarza również bardzo mało hałasu, ponieważ jest to po prostu świecąca żarówka.

Który typ promiennika cieplnego jest dla Ciebie najlepszy?

Istnieje kilka rodzajów promienników podczerwieni dostępnych obecnie na rynku, z kilkoma różnymi funkcjami i cenami. Oto kilka z najbardziej popularnych promienników podczerwieni:

- Grzejniki panelowe: Grzejniki panelowe są najlepsze dla obszarów o wysokich sufitach i znacznej odległości między podłogą a sufitem. Są one również powszechnie stosowane w ustawieniach komercyjnych. Są to długie, wąskie jednostki, które są montowane pionowo, zwykle na ścianie. Kupując grzejnik panelowy, należy wziąć pod uwagę jego moc, sposób instalacji oraz wszelkie specjalne funkcje lub ustawienia.

- Grzejniki sufitowe: Grzejniki sufitowe są świetne do salonów i innych miejsc, gdzie nie ma dużo miejsca na ścianie, ale chcesz, aby grzejnik był zauważalny. Ponieważ są one montowane nad głową, świetnie sprawdzają się również w miejscach, w których potrzebujemy czegoś blisko twarzy, takich jak klinika medyczna czy gabinet dentystyczny.

- Poduszki grzewcze i koce: Wiele osób używa poduszki grzewczej lub koca, aby pomóc złagodzić ból mięśni lub ból stawów. Mogą one być elektryczne lub podgrzewane w wyniku reakcji chemicznej i nie mają na celu podniesienia temperatury pomieszczenia, w którym się znajdują. Pamiętaj, aby sprawdzić temperaturę przed zakupem jednej z tych poduszek grzewczych lub koców, aby upewnić się, że nie jest zbyt gorąca.

Czym jest promiennik?

Promiennik to urządzenie, które ogrzewa powietrze wokół siebie. Ciepło wypromieniowuje się z urządzenia i ogrzewa przestrzeń. Promienniki są najlepsze do ogrzewania jednego pomieszczenia, ponieważ nie rozprowadzają powietrza po całym domu. W zależności od rodzaju promiennika, który posiadasz, może on mieć wentylator do przemieszczania powietrza wokół. Zazwyczaj promienniki są zasilane gazem lub propanem. Promienniki elektryczne również istnieją, ale trzeba być ostrożnym z tymi, ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli nie są zainstalowane prawidłowo lub jeśli są niewłaściwie używane. Niektóre promienniki są również grzejnikami konwekcyjnymi, co oznacza, że używają zarówno ciepła promieniowania, jak i wentylatora do cyrkulacji ciepłego powietrza.