Charakterystyka łożysk samonastawnych - co musisz wiedzieć?Łożyska samonastawne są komponentami zazwyczaj stosowanymi w prostych konstrukcjach. Charakteryzują się tym, że są jednorzędowymi łożyskami poprzecznymi, z modyfikacją powierzchni pierścienia zewnętrznego. Ich główne zastosowanie to praca z krótkimi wałami oraz w sytuacjach, gdzie oczekuje się jedynie niewielkich wydłużeń cieplnych. Czym jeszcze charakteryzują się łożyska kulkowe samonastawne?

Jaka jest charakterystyka i budowa łożysk samonastawnych kulkowych?

Łożyska kulkowe samonastawne to komponenty zazwyczaj jednorzędowe, obustronnie uszczelnione, z kulistą powierzchnią zewnętrzną. Często są wyposażone w odrzutniki wykonane z blachy lub masywne uszczelki, co zwiększa ich trwałość. Zabudowuje się je w oprawach wykonanych z żeliwa, poliamidu lub blachy stalowej, tworząc w ten sposób zestaw samonastawny.

Zamontowane w ten sposób łożyska mogą być wychylane kątowo aż do 5 stopni względem początkowej pozycji, co eliminuje problemy związane z współosiowością.

Łożyska samonastawne często posiadają powiększony luz promieniowy, co sprzyja ich pracy w warunkach niewspółosiowości lub wymagających środowisk cieplnych. Oprawy tych łożysk, zazwyczaj żeliwne, chronią komponent przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i zatrzymują odpowiednią ilość smaru.

Do dokonania trafnego wyboru łożyska samonastawne pomocne może być zapoznanie się z seriami wymiarowymi i klasyfikacją taką jak: K6 (kulkowe łożyska z kulistą bieżnią zewnętrzną), UC (łożysko samonastawne z obustronnie i niesymetrycznie przedłużonym pierścieniem wewnętrznym), SA (FD) (łożysko samonastawne z jednostronnie przedłużonym pierścieniem wewnętrznym), SB (uproszczone łożysko samonastawne UC), SC (poszerzone łożysko samonastawne SA), UK (mocowane przy pomocy tulei łożysko samonastawne z otworem stożkowym o zbieżności 1:12). Uszczelnienia stosowane w łożyskach samonastawnych wykonuje się z metalu, plastiku, a nawet metalo-plastiku.

Jakie zastosowanie mają łożyska kulkowe samonastawne?

Łożyska samonastawne charakteryzują się wieloma zaletami. Ich najważniejsze atuty to długowieczność i odporność na czynniki zewnętrzne, w tym wahania temperatury. Są zdolne do pracy w zakresie temperatur od -30 do 100 stopni Celsjusza. Ponadto, wykazują wyjątkową tolerancję na wahania współosiowości, co rozszerza ich zakres zastosowań. Dzięki tym właściwościom łożyska samonastawne znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach techniki.