Porady dla przyszłych mam: Jak się odżywiać, ćwiczyć i kontrolować nastrój

Macierzyństwo może być wyzwaniem, ale przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu może być także niezwykle satysfakcjonujące. Podejmujesz wyzwanie, jakim jest bycie matką: opieka nad drugą istotą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewnianie wsparcia partnerowi i uczenie się, jak zachować równowagę między nowymi obowiązkami. Jesteś też gotowa, by być najlepszym partnerem dla swojego partnera, jakim tylko możesz być, i cieszysz się, że będziesz nowym rodzicem.

Macierzyństwo może być wyzwaniem, ale przy odpowiednim wsparciu i zrozumieniu może być też niezwykle satysfakcjonujące. Podejmujesz wyzwanie, jakim jest bycie matką: opieka nad drugą istotą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zapewnienie wsparcia swojemu partnerowi i nauczenie się, jak pogodzić nowe obowiązki. Jesteś też gotowa być najlepszym partnerem dla swojego partnera, jakim tylko możesz być, i cieszysz się, że zostaniesz nowym rodzicem.

Możesz czuć się przytłoczony, ale nie jesteś sam. To normalne, że czujesz się trochę zaniepokojony, niespokojny, podekscytowany, zdenerwowany i szczęśliwy. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przez to przejść.

Pozostań w kontakcie z siecią wsparcia

Pamiętaj, że nie jesteś sam. Jako świeżo upieczony rodzic możesz czuć się odizolowany i osamotniony, ale tak naprawdę nie ma nikogo innego, kto czułby się tak samo jak ty. Najlepszym sposobem na pozostanie w kontakcie jest rozmowa z partnerem, rodziną i przyjaciółmi, a także gotowość, by pozwolić im sobie pomóc.

Znalezienie odpowiedniej sieci wsparcia jest ważne nie tylko dla rodzica, ale także dla jego partnera. Osoby udzielające wsparcia mogą nie tylko pomóc w rodzicielstwie, ale także mogą być źródłem informacji, gdy razem będziecie dokonywać innych zmian w życiu.

Odżywiaj się zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę ciała

Zdrowe odżywianie się jest ważnym elementem zachowania zdrowia i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia, a także dla możliwości korzystania z zajęć i zachęcania do kontaktów fizycznych z dzieckiem.

Jeśli masz nadwagę lub otyłość, powinnaś spróbować zrzucić zbędne kilogramy przed zajściem w ciążę lub rozważyć poddanie się operacji bariatrycznej (chirurgii odchudzającej) przed zajściem w ciążę. Powinnaś także upewnić się, że Twój partner jest świadomy Twojej wagi i nawyków żywieniowych przed zajściem w ciążę.

Wystarczająca ilość snu

Inwestowanie w dobry sen jest niezbędne dla Twojego zdrowia psychicznego i rozwoju dziecka. Dbałość o sen jest szczególnie ważna w czasie ciąży, ponieważ to właśnie w tym okresie na cykl snu dziecka największy wpływ ma Twój cykl snu.

Dobry sen przynosi wiele korzyści, w tym:

- Lepsze samopoczucie - Lepsza pamięć - Lepsza uwaga - Lepsze rozwiązywanie problemów - Lepsze podejmowanie decyzji - Lepsze rozwiązywanie problemów - Lepsze podejmowanie decyzji - Lepsza koordynacja ruchowa - Lepsza koordynacja ruchowa - Lepszy rozwój językowy - Lepszy rozwój językowy - Lepsze funkcje poznawcze

Nie zapominaj o swoich własnych potrzebach

Pamiętaj, że jesteś człowiekiem i też masz swoje potrzeby. Możesz mieć wrażenie, że jesteś pod dużą presją i że nie masz czasu na bycie sobą. Postaraj się pamiętać o tym, by dbać o siebie i poświęcić trochę czasu na własne zainteresowania i potrzeby. Dzięki temu nie będziesz się czuł zaganiany i będziesz szczęśliwszy.

Nie planuj zbyt wiele lub zbyt mało czasu dla siebie

Jako rodzice możecie mieć poczucie, że nie macie czasu dla siebie - ale nikt inny nie zrobi tego za Was. Spróbuj zaplanować przynajmniej jeden raz w tygodniu, jeśli nie co tydzień, kiedy będziesz robić coś, co Cię interesuje bez dziecka.

Może to być czytanie książki, wykonywanie czynności, które sprawiają Ci przyjemność, oglądanie filmu, który zawsze chciałaś zobaczyć lub po prostu spędzanie czasu na własną rękę (sama, jeśli chcesz) bez dziecka.

O wiele bardziej docenisz ten czas, jeśli zaplanujesz go teraz, zamiast czekać na dzień, w którym poczujesz się mniej zmęczona lub przytłoczona.

Bądź aktywna

Prawdopodobnie będziesz bardzo zmęczona, zwłaszcza we wczesnym okresie ciąży. Staraj się robić rzeczy, które pomogą Ci utrzymać energię, takie jak krótkie spacery, wykonywanie prostych prac domowych, robienie krótkich przerw w ciągu dnia i jedzenie wysokoenergetycznych, bogatych w składniki odżywcze pokarmów.