Czy polisa OC/AC jest obowiązkowa?

Posiadacze pojazdów mechanicznych zobowiązani są zarówno do corocznego przeglądu z stacjach diagnostycznych, ale też do wykupienia rocznej polisy odpowiedzialności cywilnej. Czym jest polisa OC? Czy jej wysokość jest stała? Gdzie możemy zakupić składkę OC?

Polisy ubezpieczeniowe dla kierowców

Na polskim rynku możliwe jest wykupienie zarówno obowiązkowych, jak i nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Obowiązkowa polisa to OC – chroni ona innych użytkowników drogi i pozwala na opłacenie podstawowych szkód, kiedy właściciel polisy spowoduje wypadek czy kolizję. Brak ważnej polisy sprawia, że wszelkie szkody spowodowane przez nas na drodze będą musiały zostać opłacone z naszej kieszeni! Ubezpieczenie OC to polisa roczna – warto pamiętać o jej terminie ważności, gdyż każdy dzień bez ważnej polisy naraża na dotkliwe kary finansowe. Polisę zakupić można zarówno w biurze ubezpieczyciela, jak i przez Internet. Umożliwi to kalkulator OC/AC.

Czym jest kalkulator OC/AC?

Kalkulator internetowy to nowoczesne narzędzie, pozwalające na znalezienie polisy w jak najlepszej cenie. Dzięki niemu ubezpieczenie OC/AC jest w zasięgu ręki! Kalkulator to urządzenie całkowicie bezpłatne, a dodatkowo bezpieczne – wymaga on wpisania jedynie dwóch informacji: daty urodzenia posiadacza samochodu, jak i numerów tablicy rejestracyjnej. Pozostałe dane kalkulator pobiera z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na jakiej podstawie wyliczana jest składka? Kwota składki tworzona jest na podstawie takich danych jak wiek posiadacza pojazdu, posiadane przez niego zniżki, ale też marka i wiek samochodu oraz pojemność silnika. Jeśli przedstawione przez kalkulator oferty są akceptowalne, warto wybrać jedną z nich i zakupić online. Opłacona polisa zostanie wysłana na wskazany adres email.