Jak zachować zdrowie na starośćIm jesteś starszy, tym ważniejsze staje się Twoje zdrowie. W miarę zbliżania się do emerytury i wchodzenia na nią, punkt ciężkości przesuwa się z wspinania się po szczeblach kariery na zapewnienie sobie wystarczającej ilości pieniędzy na resztę życia. Oznacza to, że inwestycje w zdrowie stają się jeszcze bardziej istotne - podobnie jak jego ochrona. Wraz z wydłużaniem się średniej długości życia na całym świecie gwałtownie rośnie liczba osób starszych. Do 2030 roku na całym świecie będzie około 440 milionów osób w wieku 65 lat lub starszych. Zachowanie zdrowia i szczęścia w starszym wieku jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Oto kilka wskazówek, jak zachować zdrowie w starszym wieku i żyć jak najlepiej na tym etapie życia...

Ćwicz regularnie

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne, a często bywa pomijane. Dbanie o zdrowie psychiczne może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, jak również na szczęście. Badania pokazują, że prowadzenie zdrowego stylu życia jest najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób psychicznych.

  • Jeśli martwisz się o swoje zdrowie psychiczne, najlepszym sposobem na uzyskanie pomocy jest rozmowa z kimś.
  • Możesz niechętnie szukać pomocy, jeśli czujesz się niespokojny lub przygnębiony, ale ważne jest, abyś wiedział, że nie jesteś sam.

Jest wiele osób, które mogą pomóc Ci w rozwiązaniu problemów ze zdrowiem psychicznym, z którymi się zmagasz. Możesz porozmawiać z lekarzem rodzinnym o swoim zdrowiu psychicznym i w razie potrzeby skorzystać z porady. Możesz również porozmawiać z przyjacielem lub członkiem rodziny i sprawdzić, czy mogą wskazać ci specjalistę od zdrowia psychicznego.

Pozostań w kontakcie z innymi i bądź aktywny społecznie

Ćwiczenia to świetny sposób na zachowanie zdrowia w miarę starzenia się, niezależnie od tego, jaka jest Twoja ulubiona aktywność. Dąż do uzyskania 150 minut aktywności aerobowej tygodniowo, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, demencji, depresji i otyłości. Niektóre z najlepszych ćwiczeń dla zdrowego starzenia się to chodzenie, pływanie, jazda na rowerze i trening siłowy. Zwłaszcza jazda na rowerze jest świetna dla serca i mięśni, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kilku chorób. Jeśli trudno Ci się zmotywować do regularnych ćwiczeń, istnieje wiele sposobów, aby uczynić je przyjemnymi. Możesz zapisać się na zajęcia z przyjaciółmi, zatrudnić osobistego trenera, a nawet skorzystać z zestawu słuchawkowego do wirtualnej rzeczywistości. Zestawy słuchawkowe VR to świetny sposób na zwiększenie aktywności, ponieważ często zawierają gry, które wymagają stania i poruszania się.