Dlaczego powinieneś odwiedzić Pompeje z dziećmi?Czy wiesz, że wybuch Wezuwiusza w 79 r. n.e. zniszczył nie tylko miasto Pompeje, ale także sąsiednie miasto Oplontis i małą wioskę Resina? Czy wiesz, że te miejsca są dostępne do dziś? Czy wiesz, że około 1500 osób straciło życie w tym tragicznym wydarzeniu? Czy wiesz, że tych odkryć dokonano w okresie największego natężenia prac archeologicznych i wykopaliskowych? Czy wiesz, że w związku z tym istnieje wiele źródeł, które mogą pomóc Ci w zaplanowaniu podróży?

A czy wiesz, że to wszystko jest idealne, by zapoznać dzieci z cudami historii - a może nawet wzbudzić w nich zainteresowanie, by pewnego dnia same zostały archeologami? Pompeje to jedno z tych miejsc, gdzie wiele rzeczy poszło dobrze. Miejsce zostało odkryte na samym początku historii, wykopaliska rozpoczęły się niemal natychmiast, od tamtego czasu nie doszło do żadnych poważnych katastrof, a samo miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie jest ono łatwo dostępne dla prawie każdego, kto chce je zobaczyć. Jeśli jesteście ciekawi, dlaczego właśnie to miejsce jest tak wspaniałe dla Waszych dzieci (lub jeśli po prostu chcecie przeczytać kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę), czytajcie dalej!

Krótka historia Pompei

Pompeje to miasto we Włoszech, w regionie Kampania. Zostało założone w VII wieku p.n.e., a status "civitas" nadał mu Lucjusz Korneliusz Sulla w 80 roku p.n.e. Mieszkało w nim około 12 000 osób, w tym zarówno obywatele rzymscy, jak i ludzie z pobliskich wiosek, którzy przybyli do miasta do pracy. Miasto było w rzeczywistości większe niż pobliskie Herkulanum, które również zostało zniszczone przez erupcję, ale nie było tak znane. W 79 roku n.e. wybuch pobliskiego Wezuwiusza całkowicie zasypał Pompeje 90 tonami popiołu i pumeksu, zabijając mieszkańców. Ich ciała zachowały się dzięki temu, a archeologom udało się odkopać miasto i ciała oraz zrekonstruować wiele aspektów życia w mieście w tamtych czasach.

Dlaczego warto odwiedzić Pompeje z dziećmi?

Jeśli masz dzieci, to wiesz, że mają one tendencję do szybkiego nudzenia się. Na początku są chętne do nauki, ale potem zaczynają tracić zainteresowanie i trzeba wymyślać nowe sposoby, by utrzymać ich zaangażowanie. Pompeje to świetny sposób na utrzymanie zaangażowania dzieci - a nawet ich ekscytacji - przez długi czas. Po pierwsze, jest to miejsce, które ma jeszcze wiele do odkrycia. Będzie można zobaczyć, co odkryli archeolodzy, ale także wyobrazić sobie, co jeszcze zostało do odkrycia. Zobaczysz dom, w którym mieszkała rodzina w dniu wybuchu wulkanu. Będzie można zobaczyć meble, artefakty i jedzenie, które przygotowywano na następny dzień. Zobaczysz też, jak żyli ludzie w starożytnym świecie, dzięki czemu będziesz mógł opowiedzieć swoim dzieciom o okresie historycznym, o którym prawdopodobnie niewiele wiedzą!