Czy warto wypełniać deklarację podatkową przez Internet?

Do 2 maja wszyscy musimy rozliczyć się z fiskusem. Mowa o osobach, które w poprzednim roku uzyskiwały przychody pracując na terenie Rzeczpospolitej na etacie, zleceniu lub na mocy umowy o dzieło. Od 2019 roku wszyscy mamy ułatwione zadanie, ponieważ wtedy pojawiła się opcja uzupełniana deklaracji podatkowych przez Internet. Mimo głosów sceptyków o rzekomym braku bezpieczeństwa podawania danych w Internecie podczas wypełniania dokumentu, opcja ta wybierana jest coraz częściej ze względu na swobodę. Czy wypełnianie e-deklaracji przez Internet jest niebezpieczne? Jak wypełnić swój dokument online?

Wypełnij swoją e-deklaracje online

Mimo niektórych opinii o tym, że korzystanie z internetowych odpowiedników dokumentów nie jest do końca bezpieczne, Polacy z tego korzystają. Nie ma się czemu dziwić, bo argument o braku bezpieczeństwa naszych danych jest kompletnie wyssany z palca. Samo Ministerstwo Finansów gwarantuje nam stuprocentowe bezpieczeństwo oraz zapewnia o tym, że nasze dane są skutecznie chronione.

Aby wysłać swój PIT drogą elektroniczną musisz pierw znaleźć odpowiedni program. Jednym z nich jest PIT Pro. Szczegóły jego oferty sprawdzisz na stronie Portal Podatnik.info.

Kiedy już wybierzesz odpowiedni dla siebie formularz, program pomoże Ci go wypełnić wskazując po kolei, co i gdzie powinieneś wpisać. Strona zaprojektowana jest tak aby użytkownik mógł poruszać się po niej intuicyjnie, co jest kolejnym atutem elektronicznych deklaracji podatkowych- możesz ją wypełnić bez pomocy osób trzecich. Zanim wyślesz swój dokument, będziesz poproszony o podanie danych.

Wyślij swój PIT w terminie

Zwykle podatnicy mają czas na wysłanie lub osobiste dostarczenie swojego formularza PIT między 15 lutym a 30 kwietnia. Jednak w tym roku ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, czyli dzień niepracujący dla Urzędu Skarbowego. Dlatego termin składania dokumentów został przesunięty na korzyść podatników na 2 maja. Data ta jest bardzo ważna a umyślne lub nieumyślne zbagatelizowanie jej może przysporzyć wielu kłopotów. Są to oczywiście kary. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą jest kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku można otrzymać obie z nich. Jest jednak opcja, w której nie wypełnisz PITu ale też nie otrzymasz żadnej kary. Może się tak stać w przypadku, w którym wcześniej zalogowałeś się do serwisu ale z jakiegoś powodu nie wysłałeś dokumentu. Wtedy zostanie on uzupełniony automatycznie, przez program i wysłany do Urzędu Skarbowego.